
Chromatograficzny łańcuch choinkowy
Na porządnej choince nie może zabraknąć pięknego łańcucha. Jeszcze nie tak dawno temu robiono je najczęściej ze słomek i kolorowej bibuły. Zrób współczesną wersję ludowego łańcucha! Współczesną i naukową 😉
W poprzednim poście pisałam o chromatografii – metodzie rozdzielania różnych substancji. Poczytaj i poeksperymentuj tutaj. I wtedy do głowy przyszedł mi pomysł na chromatograficzną wersję tradycyjnego łańcucha choinkowego. Rozmyte markery na bibule tworzą piękne i zupełnie niepowtarzalne wzory – aż szkoda ich nie wykorzystać 🙂
Przygotuj: Fot. ADDA (Łucja).
Zacznij od wycięcia kółek z bibuły. Możesz narysować je cyrklem albo wykorzystać szklankę jako wzór.

Żeby zrobić łańcuch o długości 1 m potrzebujesz około 12 kółek (zakładając, że wykorzystasz też kokardki ze wstążki i koraliki). Jeśli chcesz mieć tylko bibułki i słomki to potrzeba około 25 kółek. Fot. ADDA (Łucja).
Następnie narysuj wzory kolorowymi flamastrami na bibule. Sam środek zostaw pusty.

Pokombinuj z różnymi wzorami – możesz rysować kropki, kreski, albo kółka, co chcesz – nie wiadomo co ostatecznie z nich wyjdzie. Fot. ADDA (Łucja).
Następnie połóż bibułę na wierzch szklanki. Pędzelek zamocz w alkoholu i dotknij nim środek bibuły. Po chwili zacznie ona nasiąkać od środka ku brzegom. W ten sam sposób możesz spróbować dodać więcej alkoholu. Zobaczysz, że w miarę nasiąkania barwniki w markerach zaczną się rozmazywać (przemieszczać w bibule razem z alkoholem) i tworzyć fantazyjne wzorki. O tym, co się dzieje możesz przeczytać w poście o chromatografii.

Musisz zwilżać alkoholem środek kółka tak długo, aż kolory „dojdą” do brzegu kółka. Oczywiście jeśli chcesz możesz zostawić biały brzeg – też będzie wyglądał bardzo ładnie. Fot. ADDA (Łucja).
Wysusz swoje pokolorowane kółka bibułowe. Jeśli położysz je na kaloryferze, będą suche w parę minut. Ja lubię jak ozdoby choinkowe się błyszczą więc po wyschnięciu posprejowałam moje kółka kolorowym brokatem i ponownie je wysuszyłam.

Na zdjęciu z prawej strony szczególnie dobrze widać, jak rozdzieliły się barwniki z markerów. Zielono-niebieskie plamy zrobione są czarnym markerem a czerwono-żółte czerwonym markerem. Fot. ADDA (Łucja).
Teraz zwiń każde kółko w harmonijkę, tak jak na zdjęciu poniżej.

Jeśli masz brokat na swoich kółkach to w tym etapie pobrudzisz sobie trochę palce. Ale ja uważam, że było warto 🙂 Fot. ADDA (Łucja).
Ok. Teraz zgromadź elementy łańcucha – przygotowane bibułkowe harmonijki, kokardki ze wstążek, koraliki i słomki pocięte w niedługie kawałki (ok 3-4 cm) i zacznij nawlekać wszystko na nitkę 🙂

Fot. ADDA (Łucja).
I łańcuch gotowy!

Jeszcze nie mam w domu choinki więc na razie prezentuję łańcuch na stole. Fot. ADDA (Łucja).
Sorry, the comment form is closed at this time.