ADDA | Złote myśli Mahatmy
555
post-template-default,single,single-post,postid-555,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Złote myśli Mahatmy

gandhi_smiling_r

fot. Wikimedia Creative Commons

Świat zna to zdjęcie przedstawiające sympatycznego staruszka w okrągłych okularach. Czy możesz sobie wyobrazić, że ten dobrotliwy starzec był w istocie jednym z największych i najbardziej charyzmatycznych przywódców politycznych na świecie?

Za kilka dni, 2. października Indie będą świętowały 147. urodziny Gandhiego. Gandhiego, który zmarł tragicznie w 1948 r.

Mówiono o nim: MAHATMA GANDHI.

Spróbuj wymówić na głos, wyraźnie artykułując wszystkie głoski! Tak, tak, zgodnie z indyjską wymową, należy wymówić również H w nazwisku Gandhi.

 

Na początek dwa pytania:

Czy MAHATMA to imię Gandhiego?

Nie. To tytuł, który znaczy „wielki duchem” (maha – wielki, atma – dusza). Przez Hindusów był także nazywany Bapu, czyli tata.

 

Czy Indira Gandhi to jego córka?

Nie. Indira Gandhi to słynna postać w historii Indii. Nie była żoną, ani córką Gandhiego. Była za to córką innego przywódcy politycznego, Jawaharlala Nehru, zaś nazwisko Gandhi przyjęła po mężu. Czysta zbieżność nazwisk. I ona i jej tata przez wiele lat stali na czele indyjskiego rządu.

 

Mohandas Karamchand – bo tak brzmi jego prawdziwe imię – urodził się w Indiach w stanie Gudźrat w 1869 r. Jego rodzice chcieli, aby został prawnikiem. W związku z tym kiedy miał 19 lat popłynął statkiem do Anglii, na studia. To było w czasach, kiedy Indie były kolonią brytyjską.

Gandhi ukończył studia prawnicze w Londynie, a po powrocie do Indii postanowił skorzystać z oferty pracy, która przyszła do niego aż… z Republiki Południowej Afryki! Może się to wydać dziwne, ale tym czasie wielu Hindusów pracowało w RPA.

To właśnie tam, w Afryce Gandhi odczuł na własnej skórze, co to znaczy rasizm. Podczas jednej z podróży pociągiem został z niego wyrzucony. Miał bilet upoważniający go do jazdy pierwszą klasą, ale kazano mu przejść do dużo gorszej, trzeciej klasy. Nie zgodził się, został wyrzucony na stację. Właśnie takie doświadczenia ukształtowały w nim silnego ducha, poglądy polityczne i zdolności przywódcze. W Afryce Gandhi spędził aż 21 lat! Pomagał swoim rodakom dochodzić swoich spraw w sądzie. Walczył w ramach obowiązującego prawa i moralności, bez użycia broni.

Po powrocie do Indii Gandhi przez rok jeździł po kraju i poznawał sytuację zwykłych ludzi. Dość szybko zaangażował się w ruch wyzwolenia Indii spod panowania Brytyjczyków. Pamiętasz, Indie były wtedy kolonią, co oznacza, że ludzie mieszkający w nich nie mogli sami o sobie decydować. Gandhi nie rekrutował ochotników do armii, przeciwnie, wzywał do nieposłuszeństwa ale bez używania przemocy. Jego zwolennicy odmawiali pójścia do pracy, siedzieli na ulicach, w miejscach publicznych w niemym milczeniu oznaczającym protest na gorsze traktowanie, bojkotowali urzędy. To samo robił Gandhi.

Wielokrotnie przebywał w więzieniach, gdzie prowadził w ramach protestu głodówki. Trudno sobie wyobrazić, jak wielkie masy swoich rodaków zmobilizował Gandhi!

NIESTRUDZONY PODRÓŻNIK

Poniżej znajdziesz krótki animowany film opowiadający historię jednego z najbardziej znanych protestów Gandhiego. Przy okazji możesz w przyjemny sposób poćwiczyć angielski – sprawdź!

Wyobraź sobie, że 61-letni Gandhi wraz z tysiącami ludzi przeszedł pieszo ponad 380 km, aby wydobyć z morza garść soli. Brytyjczycy nałożyli na sól bardzo wysoki podatek, jej cena bardzo wzrosła. Dla wielu osób stała się za droga. Nie dość tego, od tej pory tylko Brytyjczycy mogli zbierać, produkować i sprzedawać sól. Gandhi uznał, że to niesprawiedliwe. Marszem zachęcał Hindusów do zdobywania soli na własną rękę.

AUTENTYCZNY

Niezwykłość tego człowieka polegała na tym, że naprawdę żył w zgodzie z wyznawanymi i głoszonymi ideałami. Dzięki temu zyskiwał szacunek nawet u swoich przeciwników.

Autorytet Gandhiego otwierał wiele zamkniętych drzwi, rozwiązywał wiele niemożliwych do rozwiązania spraw. Swoje cele Gandhi zawsze osiągał uporem, cierpliwością, pokorą, nigdy agresją. Zwyciężał moralnie. Jego cierpliwa kampania po wielu latach doprowadziła do odzyskania przez Indie niepodległości w 1947 r.

Poniżej linkujemy unikatowy film przedstawiający pierwszy telewizyjny wywiad z Gandhim z 1931 roku. Wywiad jest niestety słabej jakości, ale możesz obejrzeć Gandhiego.

 

ZNANY FILM O GANDHIM!

 Zainteresowanym polecamy świetny i obsypany nagrodami film „Gandhi” Richarda Attenborougha z 1982 r. Zdobył 3 Oskary w kategorii „najlepszy film”, „najlepszy aktor pierwszoplanowy” i „najlepsze zdjęcia”. Polecamy!

A tutaj zwiastun:

MISTRZ CYTATÓW

Gandhi był mistrzem zgrabnych powiedzonek. Cytaty z jego wypowiedzi są wykorzystywane na rozmaitych plakatach. Poniżej znajdziesz kilka z nich, a my zachęcamy Cię do wyboru jednego z nich i stworzenia własnego miniplakatu w ramce. Wskazówki jak to zrobić znajdziesz pod cytatami.

“Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.”

(Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie)

“In a gentle way, you can shake the world.”

(Za pomocą delikatności możesz wstrząsnąć światem)

“The weak can never forgive. Forgiveness is the attribute of the strong.”

(Słabi nie potrafią przebaczać. Przebaczenie jest cnotą silnych.)

“A ‘No’ uttered from the deepest conviction is better than a ‘Yes’ merely uttered to please, or worse, to avoid trouble.”

(„Nie” wypowiedziane z najgłębszym przekonaniem jest lepsze niż „tak” powiedziane by sprawić przyjemność lub, co gorsza, uniknąć problemów.)

“The best way to find yourself is to lose yourself in the service of others.”

(Najlepszym sposobem by się odnaleźć, jest zatracenie się w służbie innym)

„Be the change you want to see in the world”

(Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie)

“Nonviolence is a weapon of the strong.”

(Brak przemocy jest bronią silnych)

“Nobody can hurt me without my permission.”

(Nikt nie może mnie zranić bez mojego pozwolenia)

„An eye for an eye will make the whole world blind.”

(Zasada oko za oko uczyniłaby wkrótce cały świat ślepym. )

 

PLAKAT Z CYTATEM GANDHIEGO DIY

Potrzebujesz:

  • ramki na zdjęcia
  • kartki papieru
  • nożyczek
  • farb akwarelowych
  • pędzelka
  • i ołówka.
Najlepsze będą farby akwarelowe, ale jeśli masz w domu tylko plakatówki, użyj plakatówek. Albo kredek. Fot. ADDA (Ola)

Najlepsze będą farby akwarelowe, ale jeśli masz w domu tylko plakatówki, użyj plakatówek. Albo kredek. Fot. ADDA (Ola)

 

Ramka na zdjęcia może być dowolnej wielkości. Fot. ADDA (Ola)

Ramka na zdjęcia może być dowolnej wielkości. Fot. ADDA (Ola)

Przytnij kartkę papieru tak, aby mieściła się w ramce. Wybierz cytat. Jeśli ramka jest nieduża, warto wybrać krótszy cytat, żeby był lepiej widoczny. Zaplanuj, w jaki sposób chcesz ułożyć wyrazy i narysuj je ołówkiem na kartce. Przy planowaniu, pomyśl, które słowa chcesz wyróżnić – warto je wówczas napisać w osobnej linijce większymi literami. Następnie weź cienki pędzel i do dzieła! Nie martw się, że ołówek będzie prześwitywał przez akwarele. Dzięki temu napis będzie bardziej wyrazisty.

Prześwitujący ołówek sprawi, że napis będzie bardziej czytelny. Fot. ADDA (Ola).

Prześwitujący ołówek sprawi, że napis będzie bardziej czytelny. Fot. ADDA (Ola).

 

Gotowy i suchy plakat przenieś do ramki. Voila!

 

Wyschło! fot. ADDA (Ola)

Wyschło! fot. ADDA (Ola)

 

Postaw w miejscu, na które często spoglądasz. Fot. ADDA (Ola)

Postaw w miejscu, na które często spoglądasz. Fot. ADDA (Ola)

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.