ADDA | Jak rośliny piją wodę?
356
post-template-default,single,single-post,postid-356,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Jak rośliny piją wodę?

Zadanie proste: zabawa z flagą Indii. Ale co tu zrobić… Jesteśmy na działce, wokół słońce, woda, przyroda i słodkie nicnierobienie… Mamy wielkiego lenia i barwniki spożywcze. Latają pszczoły, szumią drzewa, pachną kwiaty. Kwiaty!

 

Zebrałyśmy różne białe kwiaty, powtykałyśmy w szklanki z wodą.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. ADDA (Kasia).

 

A do każdej szklanki dodałyśmy inny barwnik spożywczy. Kontrolnie (w końcu wokół sami naukowcy) w jednej była sama woda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. ADDA (Kasia).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. ADDA (Kasia).

 

Przyszedł Pan Biolog Andrzej (znawca owadów), spojrzał, pokiwał głową, uśmiechnął się krzywo i powiedział powątpiewająco: No co wy, naprawdę, myślicie że to zadziała?!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. ADDA (Kasia).

 

To był prawdziwy eksperyment. Następnego dnia nasze kwiaty wyglądały tak:

flaga 2

Fot. ADDA (Kasia).

 

Ha! Udało się. A Pani Biolog (od komórek) nawet wie dlaczego:

 

Każdy wie, że żeby rosnąć i w ogóle normalnie żyć trzeba jeść i pić. Zwierzęta (i ludzie) mogą upolować, znaleźć albo kupić to co im potrzebne bo:

  • po pierwsze mogą się ruszać
  • a po drugie mają buzie, pyszczki, paszcze, gęby lub trąby, w które władują swoje jedzenie.

Ale jak radzą sobie rośliny?

Rośliny też piją wodę ale nie mogą sobie po nią pójść, muszą ją pobrać z otoczenia. Dlatego trzeba podlewać ogródek kiedy przychodzi susza. A jak kupi się kwiatki to wstawia się je do wody bo inaczej zwiędną.

Więc wiadomo, że rośliny jakoś piją – ale jak, skoro nie mają paszczy?

Rośliny piją wodę przede wszystkim z ziemi. I to właśnie do tego mają korzenie. Wchodzenie wody do korzeni to temat na całego nowego posta. No a poza tym wstawione do wody cięte kwiatki wytrzymają dłużej niż te bez wody. To musi znaczyć, że nawet bez korzenia roślina pobiera wodę, przynajmniej przez pewien czas.

Co się dzieje z wodą jak już znajdzie się w korzeniu albo łodydze?

SPRAWDŹ TO:  Jeśli chcesz zaobserwować czy woda jest transportowana w środku rośliny, włóż ją do wody zabarwionej barwnikiem spożywczym. Po kilku/kilkunastu godzinach zobacz co się stało.

W naszym doświadczeniu wykorzystaliśmy białe kwiatki, które zmieniły kolor. Dzięki temu udało się zobaczyć, że woda razem z barwnikiem dotarła aż do płatków. Czyli roślina potrafi przetransportować wodę ze szklanki aż do kwiatka.

Woda może wędrować przez łodyżkę do góry. Ale którędy dokładnie?

Roślinki z białymi kwiatkami mają cienkie łodyżki więc trudno jest dokładnie się im przyjrzeć. Będzie to znacznie łatwiejsze jeśli wykorzystasz do drugiego doświadczenia seler naciowy. I znowu: wstaw liść selera naciowego do wody z barwnikiem i poczekaj kilka godzin.

Rezultat powinien być mniej więcej taki:

zdjecie seler 1

To jest seler gdzie do wody nie dodałam barwnika. Widok z góry więc widać głównie listki. Fot. ADDA (Łucja).

zdjecie seler 2

To jest seler, który przez całą noc „pił” wodę zabarwioną na różowo. Fot. ADDA (Łucja).

 

Przyjrzyj się dokładnie listkom zabarwionego selera:

zdjecie seler 3

Fot. ADDA (Łucja).

 

W barwionych na różowo listkach widać sieć mocniej wybarwionych niteczek – trochę jak pajęczyna. Niteczki te są tak na prawdę rureczkami i nazywają się nerwami albo żyłkami liścia. Ich zadaniem jest doprowadzanie wody aż do samych koniuszków. Kwiaty roślin też mają takie żyłki jak widać na zdjęciu tutaj:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Różowy kwiatek nie zabarwił się idealnie (jak niebieskie kwiatki) ale za to widać niektóre żyłki w płatkach zabarwione na różowo. Fot. ADDA (Kasia).

 

W listkach i w płatkach kwiatków są malutkie żyłki, którymi transportowana jest woda. Co w takim razie z łodyżką? Otóż przyjrzyj się jak wygląda pocięta łodyga selera:

zdjecie seler 4

To jest łodyżka selera który był w czystej wodzie. Fot. ADDA (Łucja).

zdjecie seler 5

A tu był różowy barwnik. W przeciętych kawałkach widać mocno różowe punkty – to właśnie tędy wędrowała woda z różowym barwnikiem. Fot. ADDA (Łucja).

 

Teraz czas jeszcze bardziej rozbroić łodygę różowego selera.

zdjecie seler 6

Fot. ADDA (Łucja).

 

Widzisz, że w łodydze też są cienkie rurki, które zabarwiły się na różowo?

Dzięki temu doświadczeniu wiemy, że w łodydze i w liściach i w kwiatach roślin są cienkie rurki (żyłki nazywane też naczyniami), którymi może wędrować woda.

Jeszcze są białe kwiaty, więc pędźcie do parku, na łąkę. Zróbcie rodzicom/znajomym kolorowy bukiet! My zrobiłyśmy oczywiście kwiatową flagę Indii 😉 do naszej kolekcji.

flaga 1

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.