
Jak rośliny piją wodę?
Zadanie proste: zabawa z flagą Indii. Ale co tu zrobić… Jesteśmy na działce, wokół słońce, woda, przyroda i słodkie nicnierobienie… Mamy wielkiego lenia i barwniki spożywcze. Latają pszczoły, szumią drzewa, pachną kwiaty. Kwiaty!
Zebrałyśmy różne białe kwiaty, powtykałyśmy w szklanki z wodą.

Fot. ADDA (Kasia).
A do każdej szklanki dodałyśmy inny barwnik spożywczy. Kontrolnie (w końcu wokół sami naukowcy) w jednej była sama woda.
Fot. ADDA (Kasia). Fot. ADDA (Kasia).
Przyszedł Pan Biolog Andrzej (znawca owadów), spojrzał, pokiwał głową, uśmiechnął się krzywo i powiedział powątpiewająco: No co wy, naprawdę, myślicie że to zadziała?!

Fot. ADDA (Kasia).
To był prawdziwy eksperyment. Następnego dnia nasze kwiaty wyglądały tak:

Fot. ADDA (Kasia).
Ha! Udało się. A Pani Biolog (od komórek) nawet wie dlaczego:
Każdy wie, że żeby rosnąć i w ogóle normalnie żyć trzeba jeść i pić. Zwierzęta (i ludzie) mogą upolować, znaleźć albo kupić to co im potrzebne bo:
- po pierwsze mogą się ruszać
- a po drugie mają buzie, pyszczki, paszcze, gęby lub trąby, w które władują swoje jedzenie.
Ale jak radzą sobie rośliny?
Rośliny też piją wodę ale nie mogą sobie po nią pójść, muszą ją pobrać z otoczenia. Dlatego trzeba podlewać ogródek kiedy przychodzi susza. A jak kupi się kwiatki to wstawia się je do wody bo inaczej zwiędną.
Więc wiadomo, że rośliny jakoś piją – ale jak, skoro nie mają paszczy?
Rośliny piją wodę przede wszystkim z ziemi. I to właśnie do tego mają korzenie. Wchodzenie wody do korzeni to temat na całego nowego posta. No a poza tym wstawione do wody cięte kwiatki wytrzymają dłużej niż te bez wody. To musi znaczyć, że nawet bez korzenia roślina pobiera wodę, przynajmniej przez pewien czas.
Co się dzieje z wodą jak już znajdzie się w korzeniu albo łodydze?
SPRAWDŹ TO: Jeśli chcesz zaobserwować czy woda jest transportowana w środku rośliny, włóż ją do wody zabarwionej barwnikiem spożywczym. Po kilku/kilkunastu godzinach zobacz co się stało.
W naszym doświadczeniu wykorzystaliśmy białe kwiatki, które zmieniły kolor. Dzięki temu udało się zobaczyć, że woda razem z barwnikiem dotarła aż do płatków. Czyli roślina potrafi przetransportować wodę ze szklanki aż do kwiatka.
Woda może wędrować przez łodyżkę do góry. Ale którędy dokładnie?
Roślinki z białymi kwiatkami mają cienkie łodyżki więc trudno jest dokładnie się im przyjrzeć. Będzie to znacznie łatwiejsze jeśli wykorzystasz do drugiego doświadczenia seler naciowy. I znowu: wstaw liść selera naciowego do wody z barwnikiem i poczekaj kilka godzin.
Rezultat powinien być mniej więcej taki:
To jest seler gdzie do wody nie dodałam barwnika. Widok z góry więc widać głównie listki. Fot. ADDA (Łucja). To jest seler, który przez całą noc „pił” wodę zabarwioną na różowo. Fot. ADDA (Łucja).
Przyjrzyj się dokładnie listkom zabarwionego selera:

Fot. ADDA (Łucja).
W barwionych na różowo listkach widać sieć mocniej wybarwionych niteczek – trochę jak pajęczyna. Niteczki te są tak na prawdę rureczkami i nazywają się nerwami albo żyłkami liścia. Ich zadaniem jest doprowadzanie wody aż do samych koniuszków. Kwiaty roślin też mają takie żyłki jak widać na zdjęciu tutaj:

Różowy kwiatek nie zabarwił się idealnie (jak niebieskie kwiatki) ale za to widać niektóre żyłki w płatkach zabarwione na różowo. Fot. ADDA (Kasia).
W listkach i w płatkach kwiatków są malutkie żyłki, którymi transportowana jest woda. Co w takim razie z łodyżką? Otóż przyjrzyj się jak wygląda pocięta łodyga selera:
To jest łodyżka selera który był w czystej wodzie. Fot. ADDA (Łucja). A tu był różowy barwnik. W przeciętych kawałkach widać mocno różowe punkty – to właśnie tędy wędrowała woda z różowym barwnikiem. Fot. ADDA (Łucja).
Teraz czas jeszcze bardziej rozbroić łodygę różowego selera.

Fot. ADDA (Łucja).
Widzisz, że w łodydze też są cienkie rurki, które zabarwiły się na różowo?
Dzięki temu doświadczeniu wiemy, że w łodydze i w liściach i w kwiatach roślin są cienkie rurki (żyłki nazywane też naczyniami), którymi może wędrować woda.
Jeszcze są białe kwiaty, więc pędźcie do parku, na łąkę. Zróbcie rodzicom/znajomym kolorowy bukiet! My zrobiłyśmy oczywiście kwiatową flagę Indii 😉 do naszej kolekcji.
Sorry, the comment form is closed at this time.