ADDA | Triranga, czyli flaga Indii
250
post-template-default,single,single-post,postid-250,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Triranga, czyli flaga Indii

 

Indie obchodzą święto niepodległości 15 sierpnia. Tego dnia w 1947 roku indyjska flaga po raz pierwszy załopotała nad budynkami rządowymi w stolicy Indii New Delhi.

 

Pierwszy premier Indii, Jawaharlal Nehru, przemawia do mieszkańców stolicy, Delhi 15 sierpnia 1947.

Przez ponad 300 lat większą częścią terytorium dzisiejszych Indii rządzili przede wszystkim Anglicy. Bo Indie były kolonią brytyjską. Zresztą, ma to swoje konsekwencje dzisiaj i jeszcze długo mieć będzie. Najprostszy przykład: język angielski  wciąż jest jednym z głównych, urzędowych języków w Indiach.

Spójrz na mapę świata. Odszukaj Indie i Wielką Brytanię. Który kraj jest większy? Którędy mógł płynąć statek z Londynu do Kalkuty? Jak myślisz, ile czasu to trwało? Co to mogło oznaczać dla Indusów i Anglików w Indiach?

Mieszkańcy tych terenów próbowali walczyć o niepodległość. Z różnych powodów im się nie udawało. Przede wszystkim dlatego, że nie potrafili się zjednoczyć.

Wreszcie w XX wieku pojawiła się grupa Indusów, którym się udało. Wyrwali Indie spod władzy brytyjskiej, (prawie)  bez użycia przemocy. Dużą rolę odegrał w tym  Mahatma Gandhi i to nazwisko trzeba znać! Na pewno jeszcze nie raz o nim wspomnimy.

Brytyjczycy wycofywali się w pośpiechu w 1947 roku. Zostawili po sobie terytorium podzielone na Indie oraz Pakistan. I to była wielka tragedia.

Ludzie, którzy wyznawali islam wyjeżdżali z  Indii do Pakistanu, a wyznawcy hinduizmu z Pakistanu do Indii. 10 milionów osób musiało uciec ze swoich domów, to jest jedna czwarta mieszkańców dzisiejszej Polski , albo inaczej pięć miast wielkości Warszawy. Mówi się, że to była największa migracja na świecie. Szacuje się, że zginęło ok. 2 milionów ludzi (jedna Warszawa).

Pakistan uzyskał niepodległość 14 sierpnia, a Indie dzień później. Powstanie tych dwóch krajów zostało krwawo okupione.

Na trzy tygodnie przed ogłoszeniem niepodległości wybrano flagę. Była to flaga zaproponowana wcześniej przez Gandhiego (to wciąż ten człowiek, którego nazwisko trzeba znać!). Zależało mu na tym, żeby wszystkie religie były na niej reprezentowane przez kolory (zielony – islam, szafranowy – hinduizm, dżinizm i buddyzm, biały – pozostałe religie). Chciał dać znać, że wszyscy są w Indiach mile widziani.

 

Flaga Indii. Mówi się o niej triranga, czyli trójkolorowa. Źródło obrazka: Wikipedia

Wkrótce Gandhi wycofał się z takiej, religijnej interpretacji kolorów flagi. Nie chciał nastawiać wyznawców różnych religii przeciwko sobie, mówił że wszystkie religie są jedną.  W związku z tym znaczenia kolorów są takie:

szafranowy

SZAFRANOWY

Bezinteresowność, wyrzeczenie się, odwaga, poświęcenie.

Przypomnienie dla polityków, że nie powinni ulegać materialnym pokusom, tylko poświęcić się pracy dla dobra narodu. Oznacza wyrzeczenie się siebie dla wyższego dobra.

biały

BIAŁY

Czystość, prawda, wiedza, pokój.

Przypomnienie dla rządzących, że najważniejszy jest pokój. Szeroko rozumiany. To jest szczególnie ważne ze względu na krwawy początek niepodległości Indii.

zielony

ZIELONY

Wiara, przyzwoitość, urodzaj, życie i dobrobyt.

Przypomina o znaczeniu przyrody, która jest podstawą życia. Politykom wskazuje na potrzebę ochrony ziemi przed wrogiem (chodzi o obronę granic i o ekologię).

KOŁO AŚOKI

Znak na środku flagi to tak zwane koło Aśoki ,albo też koło dharmy. Dharma to – według indyjskiej filozofii – prawo, które rządzi wszechświatem. Przesłanie dla rządzących: Indie powinny się rozwijać, a nie trwać w stagnacji. (porównaj z flagą Romską!)

 

Dosyć tego czytania! Czas zrobić indyjską flagę. Możesz ją narysować na kartce papieru i nalepić na patyk. Możesz też zrobić doświadczenie z szaloną pianą w trzech butelkach. Środkową zostaw w spokoju, do jednej dodaj pomarańczowego barwnika spożywczego, a do drugiej zielonego. Nam wyszło tak:

Wszystko gotowe na wybuch piany...

Wszystko gotowe na wybuch piany…

..jest i piana!

Udało się!

Flaga z filcową kulką zamiast koła Aśoki.

Flaga z filcową kulką zamiast koła Aśoki.

 

Ciekawostka: w grudniu 2014 roku Indie pobiły rekord Guinessa, tu link do tamilskich wiadomości:

 

 

A skąd wzięły się kolory polskiej flagi, czy zawsze były takie same? Co oznaczają? A polskie święto Niepodległości? Poszukaj, poszperaj, popytaj się!  Dla wygodnych: wszystkie informacje znajdziesz po polsku w Internecie 😉

 

Zrób z nami galaretkową flagę Indii i latawiec

2 komentarze